Вход
Вход

Зеленият Блог на Зелена Библиотека

Интерактивното място за здраве. Библиотеката, в която ще научите всичко за суперхраните, тяхното действие и приложение. Много съвети за правилно хранене, тренировки и редуциране на излишните килограми.  


Go Green

Правила за здравословно хранене

Правила за здравословно хранене

Как да отслабнем? Как да поддържаме идеално тегло? Как да се храним здравословно?


На тези въпроси са давани отговори от различни диетични гурута, експерти и книги. Има много и различни здравословни диети, обединени от няколко общи правила. Запознайте се с основните правила на хранене, без драстично да променяте начина си на живот и без да се лишавате от любимите неща.


Знаете ли, че суперхраните са едновременно храна и лекарствено средство, и имат елементи и от двете? Консумирането на суперхрани допринася за естествено регулиране на метаболизма и теглото и създава здравословни хранителни навици.



Яжте зеленчуци


Те не само са вкусни, но и полезни. Диетолозите съветват да има зеленчуци във всяко от вашите ястия. Те са богати на различни витамини и минерали и са идеалната храна за вашето здраве. Разнообразявайте зеленчуците, по този начин ще си набавите всички необходими хранителни вещества по естествен начин, а не чрез хапчета. 


Съвет от мен: с всяко ядене яжте салата. Нека тя бъде поне 51% от менюто ви. Така ще засилите метаболизма си и лесно ще се отървете от излишните мазнини.

Избягвайте рафинираната захар


Захарта е свързана със затлъстяването, диабет тип II, и дори рак. Тя води до пристрастяване и трябва да се избягва. Лесно е да се каже, но се оказва че избягването на рафинирана захар може да бъде голямо предизвикателство в съвременното ни общество. Захарта е намерила своя път в най-различни преработени храни, като соево мляко, фъстъчено масло, мляко с какао, сладкиши, торти и други. Тя е източник на празни калории и не съдържа хранителни вещества. Препоръчва се елиминиране на захарта и сладките изделия от ежедневното меню. Но все пак ние имаме нужда от захар, която да поддържа равновесието на кръвната ни захар и да ни дава енергия. Може да си я набавяме с плодове; има и прекрасни заместители на захарта като мед, агаве, стевия, мескит,, рожков...



Физическа активност

Физическите упражнения неслучайно се наричат “чудотворно лекарство”. Повишаването на физическата активност подобрява здравословното състояние на хората, страдащи от хронични заболявания и предотвратява много от разпространените сериозни болестни състояния. Подобряването на здравето, чрез редовна физическа активност, в повечето случаи има много по-голям ефект, отколкото чрез взимане на медикаменти.



Дъвчете хубаво


Доброто сдъвкване на храната улеснява храносмилането, помага ни да не преяждаме и позволява на организма ни да извлече максимума полезни вещества, от това което ядем. Не дъвчете бързо и не гълтайте големи хапки. Ако не сдъвквате хубаво храната затормозявате вашия стомах и може да се стигне до болки. 



Пийте достатъчно вода


Около 70% от тялото ни е вода. Тя е нужна за всеки един метаболитен процес, включително синтеза на протеин. Водата поддържа баланса на хранителни вещества в тялото ни. При интензивни тренировки, наи-лесното нещо, което трябва да направим, за да помогнем на тяло си, е да пием повече вода. Ако не пием достатъчно вода бъбреците ни няма да функционират пълноценно и ще прехвърлят някои от отговорностите си за филтриране на черният дроб. Черният дроб преработва натрупаната мазнина в тялото за енергия. А когато върши част от работата на бъбреците, тялото ни гори по-малко мазнини, тоест вместо да гори мазнини, черния дроб се заема с друга дейност и започваме да трупаме излишни килограми.



Калориен баланс


Това е съотношението между количеството енергия, прието с храната и количеството енергия, изразходвано в тренировки, работа и в битовия живот. Много е просто, за да запазим теглото си, трябва да изразходваме същото количество енергия, което сме приели чрез храна. Ако консумираме повече енергия с храната, отколкото изразходваме, тялото ни изпада в състояние на калориен излишък и излишните калории се съхраняват като мазнини за по-късна употреба. Когато изразходваме повече енергия, отколкото приемаме с храната, тялото изпада в състояние на калориен дефицит и започва да разгражда тъкани, за да се справи с енергийната криза. Което означава, че гладуването, съчетано с тренировки, няма да доведе до изгаряне на мазнини, а до разграждане на мускулна тъкан. Затова най-добрият вариант за изваяна фигура е силова тренировка, с умерено кардио, придружена от добър хранителен режим, съдържащ поне 51% суровоядство.



Избягвайте „бързата храна“

Всички храни от сорта на хамбургери, хотдок, пържени картофи, сандвичи и мазни банички трябва да се избягват. Те съдържат високи количества на мазнини и сол, които са основните причинители на съвременните болести, имат високо съдържание на калории и ниска хранителна стойност.



Избягвайте трансмазнините

Трансмазнините са изкуствено създадени чрез промишлен процес. Предназначени са да поддържат продуктите свежи за по-дълго време. Намират се главно в преработени продукти и храни. Трансмазнините повишават нивата на лошия холестерол и понижават тези на добрия. Консумирането на трансмазнини увеличава риска от сърдечни проблеми и инфаркт. Увеличават риска от развитие на диабет тип 2. Проверявайте етикетите на храните и избягвайте всичко с думите "частично хидрогенирани" и  "частично хидрогенирано палмово масло".



Яжте често и по малко

Повечето от нас са израснали с концепцията за три пълни хранения на ден: закуска, обяд и вечеря. Храненето на големи интервали е свързано с постоянен глад, по-голяма консумация на храна, недостатъчно производство на енергия, намален тонус, трупане на килограми и затлъстяване. За да контролирате теглото си, яжте често и по малко. Ако изберете редовното похапване пред преяждането, ще забавите процесите на стареене на клетките и ще редуцирате риска от стомашночревни и сърдечносъдови заболявания, захарен диабет, и т.н. 



Изберете пълнозърнестите храни


Когато става въпрос за въглехидрати кафявият цвят е най-добър. Пълнозърнестите храни съдържат здравословни хранителни вещества, включително и протеини, фибри, витамини, антиоксиданти, минерали и микроелементи (желязо, цинк, мед и магнезий). Доказано е, че диетите, богати на пълнозърнести храни намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, затлъстяване, както и някои форми на рак. Диетите с пълнозърнести храни подобряват здравето на червата и стимулира растежа на здравословните бактерии в дебелото черво.



Слушайте организма си 

Със сигурност тялото ви знае по-добре от вас от какво се нуждае. Тук има една подвеждаща тънкост - ако сте подлъгали организма си с всевъзможни химически добавки и подправки, възможно е той упорито да иска фаст фууд, например, която изобщо не му е необходим. В такива моменти се старайте да консумирате повече натурални продукти и ще забележите, че желанията му ще се променят. Не се учудвайте, в случай че ви се прияде зелева салата или риба, например. На мен ми се случва постоянно. Дори мога да кажа, че изобщо не ми се преяждат фаст фууд и подобни храни.



НИЩО НЕ Е ПО-ВКУСНО ОТ ЧУВСТВОТО ЗА ЗДРАВЕ!


0 Коментара
Добави Коментар

©2024 Всички Права Запазени

Количката ти е празна Продължи
Количка
Междинна сума:
Отстъпка 
Отстъпка 
Виж повече
- +
Изчерпан