Вход
Вход

Зеленият Блог на Зелена Библиотека

Интерактивното място за здраве. Библиотеката, в която ще научите всичко за суперхраните, тяхното действие и приложение. Много съвети за правилно хранене, тренировки и редуциране на излишните килограми.  


Go Green

Мака - енергия и издържливост

Мака - енергия и издържливост

Мака (Lepidium meyenii) е многогодишно растение, корен, подобен на ряпа, виреещо високо в планинските гори на Перу и Боливия (в Андите). От семейство Кръстоцветни е (броколи, зеле, карфиол, репички и пр.). Расте на височина от над 2 700 м. надморска височина, при изключително екстремални условия като бурни ветрове, интензивна слънчева светлина и големи температурни промени от -10°С до +18°С.



История и легенди

Инките са първите, които използват билката за енергия и издръжливост преди повече от 2000 години. Малко по-късно жителите на Андите открили, че тя помага, както за мъжкото, така и за женското либидо. Използвали я и като храна, и като медицинско средство за лекуване на рани, травми и множество заболявания.


Съществува легенда за нравите на инкските племена. Според нея преди да влязат в битка инкските воини консумирали мака, за да станат по-силни, а след превземането на даден град пък им било забранявано да я използват, за да предпазят жените от прекалено силното сексуално желание на мъжете.

Подобно на какаото, както и други супер храни, маката също е използвана като валута и вземана вместо данък от населението, отглеждащо тази култура.


До 1533 година, когато испанците пристигат в Перу, билката не била позната на света. Точно тогава тя била на ръба да изчезне завинаги.

Векове след това – чак през 1960 и по-късно през 1980 година, германски и американски учени разпалили интереса към маката. Тогава те извършили редица анализи, които синтезирали и публикували в книгата „Изгубените култури на Андите”.



Съдържание и полезни свойства


Маката е изключително богата на нутриенти, аминокиселини и мастни киселини. Тя е силен адаптоген (хранителна субстанция, която повишава устойчивостта на организма към химически, физически и биологични източници на стрес, подобрявайки неговата способност за адаптация). Маката, чрез свойството си на адаптоген, може да осигури повече енергия на организма, ако това е необходимо, но в същото време, ако това не е необходимо – тя няма да го стимулира допълнително. В този смисъл тя е своеобразен енергиен регулатор. Растението също така има много богато съдържание на липиди (масти) и редица минерали като калций, фосфор, калий, магнезий, натрий, желязо, мед, йод, селен и пр.


Мака е известна като естествен афродизиак, тъй като стимулира либидото, има благоприятно влияние върху хипоталамуса и нормализира нивата на тестостерон, прогесттерон и естроген. Тази супер храна увеличава енергията, издръжливостта и кислородното съдържание в кръвта. Също така поддържа ендокринната система и щитовидната жлеза. Мака има положително влияние при състояния като: депресия, липса на либидо, хронична умора, анемия, менструални нарушения, както и симптоми на менопауза, рак на стомаха, туберкулоза, симптоми на височинна болест и др.

 

Лечебни съставки


Хранителната стойност на изсушените корени от мака е висока, подобна на зърнени храни, като ориз и пшеница. В мака се съдържат приблизително 60-75% въглехидрати, 10-14% протеини, 8.5% влакнини и 2.2% мазнини. Мака е богата на калций и калий, при ниско съдържание на натрий. Съдържа още желязо, йод, мед, манган, цинк и мастни киселини – линоленова, палмитинова и олеинова. В корените от мака се съдържат 19 аминокиселини, както и селен и магнезий. Благоприятните ефекти на мака върху сексуалната функция може би се дължат на богатото съдържание на протеини и важни хранителни вещества. Освен това мака съдържа вещество, наречено метоксибензил изотиоцианат, което е известно като афродизиак.


!          Мака може да подобри следните състояния


Анемия

Безплодие и липса на либидо

Хронична умора

Депресия

Недохранване

Симптоми на менопауза

Менструален дискомфорт

Отслабване на паметта

Рак на стомаха

Стрес

Туберкулоза


Действие и приложение


Либидо и фертилитет – още от древността, жителите на Перу използвали корен от мака за да засилят мъжкото либидо. Неговите съставки имат подобен на афродизиак ефект при мъже, които страдат от импотентност, понижено либидо и проблеми с плодовитостта. Коренът от мака е известен с благоприятното си въздействие върху качеството на спермата, като по този начин подобрява фертилността при мъжете.


Издръжливост – мака се използва широко от аматьори и професионални атлети, тъй като нейните съставки повишават издръжливостта и енергията на организма. Има данни и за повишаване на нивата на тестостерона при прием на мака.


Менопауза – освен за повишаване на половите функции при мъжете, мака може да се прилага и от жените за облекчаване на симптомите при менопауза. Едно от водещите оплаквания, характерни за този период, са горещите вълни. Изглежда, че активните съставки в растението намаляват честотата и тежестта на горещите вълни, които се появяват с настъпването на резките хормонални промени. Мака подпомага нормализирането на хормоналните нива, без да се налага използването на хормонална заместителна терапия, която е основно лечение при жените в менопауза.


Менструация – менструални проблеми като болки, обилна или нередовна менструация, а също и симптоми, характерни за предменструалния период, могат успешно да се повлияят при приемане на мака.


Кожни проблеми – както при мъжете, така и при жените, кожни проблеми като акне, се подобряват драстично при употребата на мака.


Депресия – друга полза от употребата на мака е повлияването на симптомите при леко изразена депресия. При хората приемащи мака е установено повишено ниво на серотонин, известен като „хормон на щастието”. Най-честото лечение при депресия са антидепресантите, които имат значителен брой странични ефекти, като повишаване на телесното тегло, умора и замъгляване на сетивата. За разлика от тях, мака не притежава подобни странични ефекти. Активните вещества в корена от мака повишават нивото на енергия в организма и по естествен начин облекчават симптомите на депресия.



Начин на употреба и съвети за използване


Обработеното растение има леко малцов вкус и е великолепна за допълване на вашите здравословни шейкове или сладкиши. За да усетите ефекта от благоприятните й свойства, е препоръчително да приемате по около 20 гр. на ден, което се равнява на около 2 пълни супени лъжици. Добре е, ако използвате продължително мака във вашата диета, да правите по една седмица почивка на всеки месец. Консумирането на мака е препоръчително особено през по-студените месеци, тъй като има загряващ ефект, също и от хора, живеещи в студени климатични условия или на големи надморски височини. Препоръчва се и за хора с хормонален дисбаланс, за подобряване на потентността, както и на жени в климактериум.


В Перу мака се консумира по различни начини. Прясно събраните корени могат да се изпекат в специално направени за това дупки, което се счита за деликатес. Корените могат също да бъдат сварени и намачкани, при което се образува сладка, гъста течност, която се смесва с мляко и образува каша. Печените корени могат да се използват в приготвянето на супи, заедно с други зеленчуци, а също и да се добавят в сладка. Смлените корени от мака образуват брашно, което може да се използва за приготвяне на палачинки, хляб и сладкиши. Чрез ферментация, от корените на мака се произвежда ниско алкохолна бира, наречена чича де мака. Черните корени се използват за приготвяне на ликьор. Прясно изтисканите корени от мака се използват за производството на сок. Листата на растението също могат да се използват, най-често под форма на салати.


Мака при мъжете

Употребява се за енергия, издръжливост, подобряване на спортната форма, срещу импотентност, за стимулиране на фертилитета, като афродизиак, срещу еректилна дисфункция. За много мъже, които ценят природосъобразния начин на живот, маката е безвредната алтернатива на виагра. Тя действа посредством подпомагане на оптималната функция на хипоталамуса и хипофизата, с което подобрява и действието на всички ендокринни жлези.

Въздейства пряко и върху надбъбречните жлези, придавайки усещане за повече енергия и жизненост, и стимулира щитовидната жлеза и панкреаса. В перуанските Анди, мъжете остават в добра физическа форма доста след навършване на 80 години. Те рядко страдат от сърдечни болести и рак на простата в сравнение с другите съвременни мъже. Най-новите изследвания върху мака потвърждават нейното широкоспектърно тонизиращо действие при състояния на изтощение и свързана със стреса нарушена социална функция.


Мака при жените

Маката регулира функцията на яйчниците, както и на жлезите с вътрешна секреция - хипофиза, надбъбречна жлеза, панкреаса.

От голямо значение е фактът, че за разлика от други средства срещу проблемите на менопаузата, маката не е хормон. Съществуват множество растения, които съдържат много слаби хормони (фитоестрогени). За разлика от тях обаче маката позволява на организма да произвежда собствени хормони.

0 Коментара
Добави Коментар

©2024 Всички Права Запазени

Количката ти е празна Продължи
Количка
Междинна сума:
Отстъпка 
Отстъпка 
Виж повече
- +
Изчерпан